Yemen Krizi

Yemen’de insani yardıma ihtiyacı olan insan sayısı 18 milyondan fazla, 3 milyon kişi ise ülke içinde yerinden edildi

Yemen, 2015 yılında ortaya çıkan iç karışıklıklar sonucu büyük bir insani kriz ile karşı karşıya kaldı. ACAPS izleme grubunun verilerine göre, bugün dünyanın en kötü insani krizi Yemen’de yaşanıyor. Yaklaşık 19 milyon kişi insani yardım veya korumaya ihtiyaç duyarken; Yemen halkı, gıda yetersizliği ve sağlık sorunları nedeniyle hayatta kalma mücadelesi veriyor. Çocuklarda yetersiz beslenme oranı ise had safhada. 
 
Yemen'deki Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick’in sunduğu rapora göre 19 milyon kişi insani yardıma muhtaç. Akut beslenme yetersizliği yaşanan bu ülke unutulmaya yüz tuttu. Sağlık tesislerinin ise sadece yüzde 40’i hizmet verebiliyor. Ekim 2016’dan beri 274 sağlık tesisi hasar görmüş ya da tamamen yok edilmiş durumda. Yaklaşık 14 milyon 800 bin kişi temel sağlık ihtiyaçlarından yararlanamamakta ve 8 milyon 800 bin kişi sağlık hizmeti götürülemeyen bölgelerde yaşamakta.
 
Akut malnütrisyon tedavisi sağlayan yaklaşık 220 tesis de dahil olmak üzere yaklaşık 600 sağlık tesisi; hasar, kritik malzeme sıkıntısı veya sağlık çalışanları bulunmaması nedeniyle kapandı. Diğer sağlık tesisleri aynı sebeplerden dolayı çok daha düşük kapasitede çalışıyor.
Ocak 2016’nın sonundan bu yana, sağlık tesislerine çatışmalarla bağlantılı olarak 35.000’den fazla kazazede Yemen’deki yerel ve uluslararası sağlık tesislerine başvuruda bulundu. Mart 2015’ten bu yana ise 6.100’den fazla kişi hayatını kaybetti. Resmi raporlar ölenlerin çoğunlukla sivillerden oluştuğunu belirtiyor. Çatışmalar sonucunda ölen ve yaralananların tahmini sayıları, sağlık tesisleri verilerine dayandığı için gerçek sayıların çok altında bulunuyor. Birçok kişi sağlık tesislerine erişme konusunda ciddi sıkıntılar çekiyor. Yapılan planlar kitlesel kayıp yönetimi üzerine olsa da, ana vurgu etkilenen alanlarda, tedarik zincirinin bakımı da dahil olmak üzere can kurtaran temel sağlık hizmetlerinin kullanılabilirliğini desteklemeye kaymıştır. Bu değişim, Yemen’deki sağlık hizmetlerinin hızla çöküşünü gözler önüne sermektedir. 
 
 
Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı (UNHCR) ve Uluslararası Göç Organizasyonu (IOM) tarafından ortaklaşa yürütülen bir teknik çalışma grubu olan TFPM tarafından yayınlanan iki rapora göre Yemen’de 2 milyon yurt içinde yerinden edilmiş kişinin bulunduğu tespit edilmiştir ve 1 milyon yerinden edilmiş kişinin de geri döndüğü söylenmektedir. 
BM Yemen Ülke Temsilcisi Ayman Gharaibeh, geri dönmeye çalışanların büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu, geri dönen çoğu insanın yaşadıkları bölgelerin temel hizmetlerden yoksun olduğunu ve çatışmalarda ciddi hasar gören yıkık dökük evlerinde yaşamak durumunda kaldıklarını belirtiyor. Gharaibeh’e göre, döndüklerinde hâlâ insani yardıma ihtiyaç duyuyor olmaları insanları genellikle tekrar topraklarından uzaklaşmak zorunda bırakıyor. Yurduna dönenlerin gıda, maddi yardım ve psiko-sosyal destek öncelikli ihtiyaçları devam ediyor.
 
TFPM raporları, ülkenin her yerinde gıda ve malnütrisyon sıkıntısının yaygın olduğu, malnütrisyona ilaveten, ishal ve sıtma, Yemen’in yerinden edilmiş insanları için en sık rastlanan sağlık problemleri olarak gösteriliyor. Geçim fırsatlarının yetersizliği ve bazı bölgelere yardımların ulaşamamasından dolayı, göçmen ailelerin çocuk işçiliği ve erken evlilik gibi yollara başvurmasıyla başka bir sosyal ve psikolojik kriz durumu ortaya çıkıyor. 

Paylaş: