Savaş, Göç ve Sağlık

Desteklerinizle yüzlerce insanın hayatına dokunabilirsiniz

Ülkenin orta kesimlerinde yer alan Hama ilinin kuzey kırsalındaki Hamra beldesi ile Suruj, Rebde, Arafa, Zaabe, Açan ve Sükeyk köylerine süren hava saldırılarından kaçmak zorunda kalan binlerce aile İdlib'e göçüyor. Hamalı aileler, son 1 ayda yoğunlaşan saldırılardan, Türkiye sınırındaki İdlib ilini daha güvenli buldukları için buraya sığınıyor. İdlib'in güneyindeki köylere göç eden ailelerin bir kısmı da Hatay'ın Reyhanlı ilçesi karşısında bulunan Atme ve Kerame köylerindeki kamplara geliyor.
Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre son günlerde Rusya ve Esed rejiminin yoğun hava saldırılarına maruz kalan Hama kırsalından yaklaşık 170 bin kişi İdlib’in kuzeyindeki kamplara göç etti.
 
AID Uluslararası Doktorlar Derneği olarak Suriye’de Aktif olarak 3 ayrı merkezde sağlık hizmeti sunuyoruz. 
 
Kemmune Sağlık Merkezi; 2016 yılı Halep tahliyesi sonrasında Halep tahliyesi sonrasında kurulan kampta 2016 Ocak ayından bu yana birinci basamak sağlık hizmetleri sunuyoruz. 
 
Atme Kadın Sağlığı Merkezi; 2017 Eylül ayı itibariyle hizmete açtığımız merkezimizde gebe ve gebe adayı kadınlara hizmet veriliyor. Kadınların sağlıklı bir gebelik, sorunsuz bir doğum ve sonrasında sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmelerini sağlamak amacıyla, tetkikler, kontroller ve takviyeler yapıyoruz. 
 
Kefer Lusin Çadır kent Sağlık Merkezi; Hama bölgesinde yaşanan şiddetli çatışmalar sonrasında bölgeden göç ederek gelen insanlar için kurulan çadır kentte birinci basamak sağlık hizmeti veriyoruz. Günde ortalama 50 hastayla ilgileniyoruz. 
 
Göç etmek zorunda bırakılan insanlarda kış dönemi olması sebebiyle özellikle çocuklarda ciddi hastalıklar görülmekte. Gribal enfeksiyonlar, alt - üst solunum yolları enfeksiyonları ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları yayılmış durumda. Bunun yanı sıra hijyen koşullarının iyi olmaması sebebiyle diyare, gastroenterit gibi salgın hastalıklar yayılıyor. 
 
Biz iyiliklerinizi yerine ulaştırmak için oralardayız. İdlib'te, Kemmune'de, Atme'de... 
 
Desteklerinizle yüzlerce insanın hayatına dokunabilirsiniz. 

Paylaş: