YÜKSEK TEKNOLOJİLİ PROTEZ - ORTEZ MERKEZİ

Onların modern silahlar kullanarak yıktığı hayatları modern cihazlar kullanarak yeniden inşaa ediyoruz

Protez Ortez Projesi Nedir?
 
Suriye’deki bombalı saldırılarda uzuv kaybı yaşayan savaş mağdurlarının ihtiyaçlarını karşılamak için Türkiye’nin ilk Yüksek Teknolojili Protez - Ortez yapım ve uygulama merkezinde insanlara umut oluyoruz.
 
Yüksek teknolojili Protez - Ortez Yapım ve Uygulama Merkezlerinde Kuveyt Zekat House kuruluşunun desteği, İHH ve AID kuruluşlarının uygulamacı katılımıyla İstanbul, Şanlıurfa ve Hatay-Reyhanlı’da hizmet veriyoruz.
 
Yüksek Teknoloji ile protez - ortez temin etmek üzere planlanan merkezimizde 2 yılda 1000 ihtiyaç sahibi için protez ortez üretmeyi ve uygulamayı hedefliyoruz.
 
Yaralanma sonucu sakat kalan Suriyeli savaş mağdurlarını öncelemekle beraber, savaş dışı sebeple sakat kalmış, protez ortez temini imkanı olmayan ihtiyaç sahipleri projenin hedef kitlesini oluşturuyor.
 
İstanbul, Şanlıurfa ve Hatay’da inşa edilen 3 ayrı protez merkezi, Suriyeli savaş mağdurlarına umut oluyor.
 
 
 
Projenin özellikleri
 
·         3D (üç boyutlu) tarayıcılar kullanılarak hastadan ölçü alması ile (alçı ölçüye gerek kalmadan) öncü bir projedir.
 
·         Protez üretimine özel üretilmiş yazılım ve 3D yazıcı kullanılması ile üretim maliyetleri düşürülmüştür.
 
·         3D yazıcıyla soket üretiminin gerçekleştirilmesi ile hastaların İstanbul merkezde ortalama 4-6 saat içinde protezlerine kavuşabilmeleri mümkündür.
 
·         Özel yazılım ve 3D yazıcılar sayesinde hastaya özel soket veya gerektiğinde özel imalat protezler yapılabiliyor.
 
·         Merkezden uzak (kamplar, savaş bölgeleri gibi) yerlerde sadece bir tekniker 3D tarayıcılar ile alçı ve ölçü ekipmanları taşımadan; alçı kalıplarının transferine dair sorun yaşamadan ölçü alabiliyor, transfer sağlayabiliyor.

Paylaş: