ENDONEZYA

Endonezya incelemesi

Başkent: Cakarta
Nüfus: 237.424.363
Konum: Güneydoğu Asya
İklim: Tropikal iklime sahip
 
Endonezya, 250 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4. ülkesi ve dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olarak tanınıyor.
 
Ülke tarihi
 
Endonezya, yaklaşık 250 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4. ve en kalabalık Müslüman nüfusu barındıran ülke olarak tanınmaktadır. Demokratik cumhuriyetle yönetilen Endonezya’yı halk tarafından seçilmiş meclis ve devlet başkanı yönetmektedir.
17 binden fazla adadan oluşan ülkenin başkenti Cava adasındaki “Cakarta” şehridir. Ülkenin sınır komşuları ise Papua Yeni Gine, Doğu Timor ve Malezya.
İslamiyet’in Müslüman tüccarlar tarafından yayıldığı Endonezya, 1511’de Portekiz tarafından işgal edilerek sömürge altına girmiştir. Ülke daha sonra İspanya, Hollanda ve İngiliz sömürgesi olmuştur. 
2. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın işgaline uğrayan Endonezya’da, savaşın sonunda Japonya’nın yenilgiyi kabul etmesiyle Ahmed Sukarno liderliğinde bir hükümet kurulmuştur ve bağımsızlık ilan edilmiştir.
 
Ülkenin Sağlık Koşulları
 
Sağlık koşulları çevre faktörüne bağlı olarak değişkendir. Başkent dışındaki bölgelerde acil yardım yapan kurumlar son derece yetersizdir. Eczaneler bulunsa da yerli ilaç satılmaktadır. Çok önemli operasyonlar hariç, Cakarta’da bulunan hastanelerde normal düzeyde hizmet verilmektedir. 
 
İçme Suyu Temin Koşulları
 
Her çeşit içme suyu mevcuttur. İçme suyu dışında, çeşmeden akan sular kanalizasyon sularıyla karıştığından, mümkün olduğu ölçüde dikkatli olunması gerekmektedir.

Paylaş: