DÜNYA KATARAKT PROJESİ

Güzellikleri Görme Zamanı

Tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkansızlıklar nedeniyle milyonlarca kişi, ameliyat olmadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı şekilde sürdürüyor.
 
 
100 milyon insan katarakt hastası
 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada 100 milyonu katarakt hastası olmak üzere 285 milyon görme bozukluğu çeken insan bulunuyor. %80’i önlenebilir veya tedavi edilebilir olan görme bozukluklarının tedavi edilmemesi sebebiyle, her yıl binlerce insan görme yetisini kaybediyor. Dünyadaki 39 milyon körlük vakasının %51’ini katarakt oluşturuyor.
 
15 dakika ameliyat süresi
 
Yetersiz beslenme, yaşlanmai diyabet, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları ve iltihap gibi nedenlerle tetiklenen kataraktın tedavisi ameliyat ile mümkündür. Özellikle ekonomik gücü kapasitesinin düşük olduğu bölgelerde, binlerce katarakt hastası sizleri bekliyor.
 
 
5 saniyede bir insan görme kaybı yaşıyor
 
Birçok dünya ülkesinde her 5 saniyede bir kişi ve her 1 dakikada bir çocuk kör oluyor.  Özellikle Sahra kuşağı üzerinde yer alan Nijer, Çad, Mali, Burkina Faso, Etiyopya gibi ülkelerde ortalama olarak 40.000 insana bir doktor düşerken, milyonlarca insan hayatlarında hiç doktor görmeden yaşıyor. 
 
Biz ne yapıyoruz?
 
Dünya Katarakt Projesi ile sağlık hizmetlerinin yetersiz kaldığı coğrafyalarda, görme yetisini kaybetmiş insanlar için katarakt ameliyatları gerçekleştiriyoruz.
 

Paylaş: