CEZAYİR

Cezayir incelemesi

Başkent: Cezayir
Nüfus: 39.500.000
Konum: Kuzey Afrika
İklim: Kuzeyde Akdeniz iklimi, Güneyde çöl iklimi
 
Genel Durum
 
Kuzey Afrika'da, Akdeniz kıyısında, Fas ve Tunus'un arasında yer alan Cezayir topraklarının yüzde 80’i çöl bölgesi Sahra’da yer almaktadır.
Komşuları, Libya, Nijer, Mali ve Moritanya olan Cezayir’in %10’luk kısmını oluşturan verimli tarım alanlarına sahip kuzeyinde tahıl, sebze, zeytin ve meyve üretimi desteklenmektedir.
300 yıl Osmanlı hâkimiyetinin sürdüğü Cezayir’de, 1830 yılında Fransa’nın sömürge dönemi başlamıştır. Ülkenin bağımsızlık tarihinde önemli bir figür olan Emir Abdulkadir, Fransızlara karşı silahlı direnişi organize etti fakat tüm çabalarına rağmen 1847 yılında Fransa Cezayir’in tamamını ele geçirdi. 132 yıl süren sömürge döneminde Fransa, Cezayir’de birçok ihlal ve kıyım gerçekleştirmiştir ve yüzbinlerce insanı sistematik bir biçimde katletmiştir.
Cezayir Milli Kurtuluş Cephesi öncülüğünde 1962 yılında bağımsızlığını kazanan ülkenin ilk devlet başkanı Ahmed bin Bella olmuştur.
1989 yılında halkoylamasıyla kabul edilen yeni anayasa ile Cezayir, çok partili sisteme geçmiştir. 
Afrika kıtasının yüzölçümü olarak en büyük ülkesi Cezayir, aynı zamanda dünyanın en fazla petrol rezervine sahip ülkelerden biri olarak öne çıkmaktadır.
 
Ülkenin Sağlık Koşulları
 
Ülkede sağlık ve hijyen koşulları standartların çok altındadır. Hastaneler, gerek personel, gerek donanım açısından düşük düzeyli hizmet vermektedir. Cezayir vatandaşları için
sağlık hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır. Yabancılar için özel sağlık sigortası yoktur.
 
İlaç Temin Koşulları
 
Standart ilaçların yerel üretimi bulunmakla beraber ilaçların büyük bir bölümü yurtdışından ithal edilmektedir. 

Paylaş: