BURKİNA FASO

Burkina Faso incelemesi

Başkent: Ouagadougou
Nüfus: 18.500.000
Konum: Batı Afrika
İklim: Genel olarak kurak bir iklim hakim
 
Ülke Tarihi
 
1884-1885 yılları arasında gerçekleştirilen Berlin Konferansı sırasında Fransa, Almanya, Britanya ve Sudan’ın batı bölgeleri için birbirleriyle girdikleri sömürgecilik yarışında Mossi idarecileri ile gerçekleştirdikleri himaye altına alma çabaları sonuç vermemiştir. Akabinde Fransa 1896’da askeri güç ile başkenti alıp Mossi idarecilerinin kaçmasını sağlamıştır. Bölge Fransa kontrolüne girmiştir. Daha sonra yerel idareciler ile yapılan himaye anlaşmaları ile hâkim olduğu bölgeleri çoğaltan Fransa, günümüzde Burkina Faso’nun tamamını kısa sürede sömürgesi haline getirmiştir.
Daha sonra ülke, 1904’te Fransız Batı Afrika’sı dâhilinde sömürge yönetim bölgesi olan Yukarı Senegal ve Nijer bu sömürge yönetiminin parçası haline gelmiştir. 1919 yılında ülke, Yukarı Volta adını alarak bu yapıdan ayrılıp yine Fransız Batı Afrika’sı sömürgesine bağlı olarak yeni bir sömürge yönetim bölgesi olarak ilan edilmiştir.
Ülkede 1950’li yıllar ile birlikte bağımsızlık düşünceleri dile getirilmeye başlanmıştır. 1958’de yapılan referandum neticesinde ülke, Fransa ile işbirliği içerisinde olan özerk bir cumhuriyet statüsüne sahip olmuştur. Kendi dillerinde “Mutlu insanlar ülkesi” anlamına gelen Burkina Faso, 1960 yılında yaşanan Afrika Yılı kapsamında bağımsızlığını ilan etmiştir. 
 
Ülkenin Sağlık Koşulları
 
Hastaneler
 
Burkina Faso Hastaneleri bakımsız, doktor ve tıbbi malzeme bakımından yetersiz hastanelerdir fakat ülkede uzman doktor ve teknik alt yapı bakımından iyi seviyede olan klinikler bulunmaktadır.
 
İçme Suyu Temin Koşulları
 
Burkina Faso'da içme suyu ihtiyacı marketlerden temin edilebilen damacana ve şişe sularla karşılanmaktadır. Kuyu suyu ile doldurulan damacanalar yerine  1,5 litrelik pet şişelerde satılan kaynak sularının tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Şehir şebekesi suyunun içme suyu olarak kullanılması sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
 
İlaç Temin Koşulları
 
Genellikle jenerik ilaç kullanılmakla birlikte, eczanelerden hemen hemen her ilacı temin etmek mümkündür.
 

Paylaş: